کانون های فرهنگی هنری زمینه ساز پیوند معنادار نسل جوان با مساجد

مشاور وزیر ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی کانون های مساجد کشور از کانون های فرهنگی هنری به عنوان بستری برای پیوند معنادار نسل جوان با مساجد نام برد و گفت: بسیاری از آسیب های امروز گریبانگیر جامعه، از رهگذر حضور در مسجد قابل رفع است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی در همایش بزرگداشت بیست و سومین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد در تالار شهید آوینی با اشاره به اینکه تاریخ مسجد به پیش از اسلام بر می گردد، اظهار داشت: از ابتدای خلقت، مسجد به عنوان اولین پایگاه نجات و هدایت معرفی شده است و توجه به خانه های خدا در زندگی ١٢۴ هزار پیامبر مشاهده می شود.

وی یادآور شد: وقتی که پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) به رسالت مبعوث شد، اولین اقدام حضرت، بنای مسجد در روستای قبا بود و اولین نماز جمعه در آنجا برگزار شد؛ پس از هجرت نیز نخستین اقدام پیامبر، احداث مسجد بود.

حجت الاسلام و المسلمین ارباب سلیمانی افزود: پس از یک قرن از احداث مسجد پیامبر، صدای اذان از کنار دیوار چین بلند شد و انقلاب فرهنگی رسول الله که از مسجد آغاز شد تا امروز ادامه دارد.

وی ادامه داد: هنر امام راحل(ره) این بود که از روش پیامبر الگوبرداری کرد و جرقه انقلاب را از مسجد سلماسی زد و پس از تبعید به نجف، اولین سخنرانی امام در مسجد شیخ انصاری بود.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه امام(ره) به همه سفارش می کرد که مساجد را پایگاهی برای نشر اندیشه اسلام ناب محمدی قرار دهید، عنوان کرد: مساجد به شبکه بزرگ دینی تبدیل شد و حرکت متدینین در پایگاه مسجد عاقبت به ثمر نشست و انقلاب اسلامی پیروز شد.

وی به نقش مساجد در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: براساس گزارش نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران، ٩٨ درصد شهدا، کسانی بودند که از مسجد عازم جبهه های جنگ شدند.

ارباب سلیمانی با تاکید بر اینکه امروز در مسیر دفاع از ارزش های انقلاب نیز نباید از نقش مساجد غفلت شود، گفت: متاسفانه به دلیل سرگرم شدن به امور دنیوی از توجه به مساجد غفلت کرده ایم و باید بازگشت معنادار به مساجد داشته باشیم.

وی، آموزش، تفکر و عبادت را از ویژگی های مهم مساجد برشمرد و بیان کرد: مهمترین نکته برای آبادانی مساجد، حضور نسل جوان است و کانون های فرهنگی هنری، بستری برای همین پیوند به شمار می روند.

مشاور وزیر ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر ائمه جماعات و هیات امنای مساجد نقش تاثیرگذار خود را بازخوای و در جهت ایجاد فضای وحدت و همدلی تلاش کنند و کانون های فرهنگی هنری و بسیج دوشادوش هم، بازوی امام جماعت باشند، شاهد تاثیرگذاری هرچه بیشتر مساجد خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به انتخاب برخی از مدیران کانون های فرهنگی هنری در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: تحقق این مهم نشان از علائم حیات کانون ها دارد که در آینده نیروهای اثرگذاری را تربیت و به جامعه تحویل دهد.

حجت الاسلام و المسلمین ارباب سلیمانی به مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جهت ثبت ١٨ اسفند به عنوان روز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد در تقویم رسمی کشور اشاره کرد و گفت: پیام این مصوبه آن است که رسانه ها در این زمینه ورود پیدا کنند و دستاوردهای اعضای کانون ها را به جامعه معرفی کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به خاطره ای در رابطه با حضور خود در کمیسیون فرهنگی مجلس و ارائه گزارش در جهت تخصیص اعتبار به کانون های مساجد اشاره کرد و افزود: یکی از نمایندگان برای موافقت با اختصاص اعتبار به کانون ها دست خود را چنان بلند کرده بود که نظرم را جلب کرد، پس از خاتمه جلسه از وی خواستم که خود را معرفی کند که او گفت نماینده کلیمیان هستم و به اعتقاد ما کسانی که برای خانه خدا تلاش می کنند وظیفه داریم که از آنها حمایت کنیم.

ارباب سلیمانی تصریح کرد: حرکت این نماینده پیام بلندی داشت که همه ما موظفیم در هر جایگاه و مسئولیت باید به وظیفه خود به بهترین شکل ممکن عمل کنیم.

گفتنی است؛ در این همایش از فعالان فرهنگی مساجد(ائمه جماعات، مدیران و رابطین واحد خواهران کانون های فرهنگی هنری) و مسئولانی که در برگزاری برنامه های کانون های همراهی داشته بودند، تجلیل به عمل آمد.

پایان پیام /.

۱۴ اسفند ۱۳۹۴ ۱۵:۱۸

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *